חוגים וסגנונות

מצגת החינוך הבלתי פורמלי

ג'אז

ג'אז הוא ז'אנר מוזיקאלי שהחל דרכו בארצות הברית בראשית המאה ה20, הוא גם נקרא "המוזיקה הקלאסית,(work songs) של ארצות הברית". שורשי הג'אז הם הבלוז, הרגטיים, המארש, שירי העבודה של השחורים, גוספל ומוזיקה אפריקנית. כיום סגנון ריקוד הג'אז, מאפשר חופש ואלתור גם מהבחינה התנועתית וגם מהבחינההמוזיקאלית. זהו ז'אנר כללי אשר מועבר באופן שונה ממורה למורה.

 

בלט קלאסי

הבלט הוא צורה של מחול שהתפתחה בצרפת בחצרו של המלך לואי ה14. הבלט נחשב למחול הבימתי המלכותי והבסיסי ביותר, אך גם השמרני ביותר. כל המחול הבימתי מבוסס על הבלט הקלאסי ועל חוקיו הנוקשים, שכוללים,בין היתר, בגדים שמרניים (בגד גוף וגרביון, בדרך כלל לבן) ותנועות שאין להפר אותן. התלבושות כיום קלות מאוד ומאפשרות תנועה חופשית .בין יצירות הבלט המפורסמות ביותר ניתן למנות את "אגם הברבורים", "היפהפייה הנרדמת", ו"מפצח האגוזים" הנרקדות לצלילי המוסיקה של המלחין צ'ייקובסקי. רבים מן המלחינים הגדולים כתבו יצירות שנועדו לבלט. המוסיקה שמלווה את הבלט היא מוסיקה קלאסית. שיעורי הבלט מבוצעים עם נעלי בלט, כאשר השיעור מחולק לשלושה חלקים באר,

אמצע ופינה. הדיוק, המשמעת והרצינות הם תנאים הכרחיים בסגנון זה.

 

קדם בלט

ראשית דרכו של רקדן הוא בקדם בלט ובתנועה היצירתית. התחום מיועד לילדים בגילאי הגן – הגיל הרך ונועד לתת הכנה לשלבים המורכבים יותר בלימוד ריקוד. בשיעורי הקדם למיניהם (קדם בלט, קדם ג'אז, תנועה יצירתית), מתמקדים בתנועה במרחב, בפיתוח שמיעה מוסיקלית ותנועה על פי מקצב, פיתוח קואורדינציה וגמישות, מושגים בסיסיים בעולם המחול ובכלל, התמצאות בכיוונים ועוד. מבנה השיעור מגוון ומשלב אביזרים, משחקי תנועה וריקוד, דימויים ויצירה אין סופית.

 

תנועה יצירתית לגיל הרך

שיעורים אלו מיועדים לגיל הרך (עד כיתה ב'), ורובם מבוססים על משחקי תנועה .מטרות הפעילות הן פיתוח קואורדינאטיבי, שכלי ותנועתי של הילד, פיתוח הדמיון ועידוד היצירתיות. השיעורים מפתחים את הדימוי והביטחון העצמי של הילד תוך עבודה פרטנית, בזוגות וכקבוצה. ישנה נגיעה בנושאים תנועתיים (כבידוד אברים, סימטריה וא-סימטריה וכו'), ובנושאים חוץ תנועתיים (כעונות השנה, חגים, חפצים וכו'). הקניית מושגים בסיסים והתמצאות במרחב. השיעורים מחזקים את גופו של הילד ומשפרים את התפיסה המרחבית והאישית שלו בקבוצה .ישנו שימוש רב באביזרים ובמוזיקה מגוונת ועשירה.

 

מחול ישראלי

קרוי גם המחול הפולקלוריסטי. ערכו המרכזי של הפולקלור הוא בכך שתהליך היווצרותו נפרס על פני היסטוריה ארוכה במיוחד, ועל כן הוא נחשב למייצג את עברה של תרבות מסוימת, על מורכבויותיו הרבות. יצירת הפולקלור הרב דורית הופכת אותו לדינאמי ובנוי שכבות שכבות.

 

שיעורים אלו מבוססים על צעדים בסיסיים ועל מוזיקה מסוימת (לרוב ישראלית). הריקודים נרקדים על ידי מספר רב של אנשים במבנים כוריאוגרפיים שונים. להקות המחול הישראלי מייצגות את תרבותנו, הריקודים הנרקדים בלהקות מותאמים לכל אירוע בין אם הופעות מרכזיות ואירועים פרטיים. בכל שנה נערכים פסטיבלים בינלאומים אליהם מגיעות להקות המחול מכל רחבי הארץ והעולם, מעלות את ריקודיהן, מול אלפי צופים.

 

היפ הופ

ההיפ הופ היא תנועה שהחלה על ידי נוער אפרואמריקני ולטיני בניו יורק ומאז נפוצה בכל העולם. ארבעת היסודות המרכזיים שמרכיבים את ההיפהופ הם: גרפיטי, די ג'יי, ראפ וברייקדאנס. שיעורים אלו דומים בהתנהלותם ובמבנם לשיעורי הג'אז, אלא שכאן מתווספות תנועות הלקוחות מ"הרחוב" ומחיי היום יום וכן מוסיקה שחורה, ראפ ומוסיקת היפהופ.

 

קידום+ בניית אתרים תדמיתיים